Burun Estetiği

       

 

Burun estetik ameliyatları öncesi hasta ile muayenehanede stüdyoda çekim ve bilgisayar planlaması yapıyoruz. Bu planı bir mimar gibi ölçüp ameliyatta törpüleyerek uyguluyorum. Burunda ince ayrıntılara çok dikkat ettiğim için doğal sonuçlar alıyorum. Burun ameliyatlarım sonrası burunda hiç ağrı oluşmuyor. Burun estetiği ve nefes ameliyatlarını aynı anda uyguluyorum. Genel anestezi kullanıyorum. Her ikisine de garanti veriyorum. Tampon değil hava kanallı silikon kalıplar kullanıyorum. Hasta ameliyattan sonra yüzünü yıkayabilir. Üç saat içinde yemek yer, beş saat sonra eve gidebilir. Üç günde silikonlar çıkar. Hastalar şehir dışından geliyorsa üç gün sonra kendi şehirlerine dönebilirler, iki hafta dolunca burunlarını açarlar. Yurtdışından gelen hastalar beş gün içinde ülkelerine dönebilirler. Bu durumda bile garantilerim geçerlidir. Hastalarımın tekrar ameliyat olma riskleri çok düşüktür. böyle bir durum gerekirse ek ücret almam hastane masraflarını bile ben öderim.

 

        Burun estetiği yani rinoplasti estetik plastik cerrahinin en güzel konusudur. Kullanılan teknik ve ilaçlarla ağrı yok denecek kadar az oluyor. Estetik ameliyat türleri bölümünde diğer konularda bilgi alabilirsiniz. Süreç şöyle işliyor. Burun estetik ameliyatı öncesi bilgisayar ortamında adayla beraber kendi resimleri üzerinde planlama yaparak ortak bir karara varılıyor. Bu planlama aşaması çok önemli. Doğal olup üst kısmı oyuk ve gereksiz kalkık olmayan burunlar yapmayı seviyorum. Karşılıklı görüşlerimizi paylaştıktan sonra lokal anestezi altında iple küçük müdahalelerden tutun da tüm burun yapılarının yeniden şekillendirildiği seçenekler ortaya konur. Ameliyat planını oluştururken adayın isteklerini ön planda tutmak önemlidir. Örneğin “Evet burun kemerim var ama ben kemerimle mutluyum. Yalnızca burun ucumun kaldırılmasını istiyorum” diyen kişi eğer bilinçli ve kararlıysa bu istekler uygulanabilir. Ameliyat sırasında yüzlerce yöntemi harmanlayarak ve seçerek kişiye yakışan burun şeklini oluşturmayı hedefliyorum. Yapılacak işlere göre lokal ya da genel anestezi seçilebilir. Ben iple burun estetiği, küçük törpüler, burun dolguları gibi basit müdahaleler dışında mutlaka tam uyutarak burun ameliyatı yapmayı tercih ediyorum. Estetik burun ameliyatını çoğunlukla tamponsuz yapıyorum.

 

        İnsanlar tamponsuz daha rahat nefes alıyor ve tampon çekme korkusu yaşamıyorlar. Burun dışı alçısını yalnız kemikler yandan hareketlendirildiğinde kullanıyorum. Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarında yalnız törpü yapıldığında kağıt flaster yeterli oluyor. Burnun esas görevi rahat nefes almaktır. Hastalarımın çoğunda nefes problemi de bulunuyor. Burun estetiği sırasında nefes darlığı problemlerini de çözülmelidir. Morluk ise uygulanması gereken teknikle ilgili. Eğer burun yanlarında kemik genişse bu kemikleri hareketlendirmek gerekiyor. Bu işlem yapılırsa evet, biraz morluk oluşuyor. Burun estetiği sonrası ameliyat günü taburcu olunabilir. Hasta eğer o geceyi konforlu hastane odasında geçirmeyi tercih ederse neden olmasın? Yıllar içinde uygulamaya koyduğum bu yöntemlerin ve görüşme sırasında size anlatacağım diğer önlemlerin ortak amacı ameliyat sürecini ağrısız, zahmetsiz ve en kısa sürede atlatmayı sağlamak. Yaptığım küçük müdahalelerde işe dönme süreci bir gün olmalı. Tabii ki hastanın yaptığı iş de geri dönme sürecini belirliyor. Burun üzerinde kullandığım özel malzemeler sudan etkilenmediği için ameliyatın ertesi günü rahatlıkla duş alınabilir burnun ıslanmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer morluklar oluştuysa bir hafta içinde kayboluyor. Ameliyatta iki hafta sonra burun tamamen açılıyor ve genel görüntü ortaya çıkıyor. Burun şişliklerinin büyük çoğunluğu bir ayda bittiği için burnun güzelliği artık ortaya çıkıyor. Keskin gözler içinse ne yazık ki altı ay bir yıllık bekleme süresi var. Bu dönemde burnun ayrıntıları oturmuş oluyor. Doğru ellerde yapılan burun ameliyatı kişiye özel, sorunsuz, ameliyat olduğunu saklayan sonuçlara ulaşır, özgüveni arttırır ve kişinin kendiyle gurur duymasını sağlar. Aşağıdaki videoda ise TRT’de estetik plastik cerrahide burun estetiği hakkındaki yeniliklerden konuştuk:

 

 

 

        Aşağıdaki bölümde ise burun estetiği hakkında sık sık karşılaştığım ve aklınızı kurcaladığını düşündüğüm soruları cevaplamaya çalıştım.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:34:51

Burun Estetiği ile ilgili sıkça sorular sorular

Korkmanıza gerek yok. Artık hastaların çoğuna ağrı kesici yazmıyorum. Burun ameliyatları sanılanın aksine çok az ağrılıdır. Üniversitede öğretim üyesi iken nefes düzeltme ve estetik burun ameliyatını aynı anda yaptığım hastalarda ağrıyı incelediğim bir bilimsel çalışma yaptım. Bu çalışma sonucunda ameliyatta kullandığım ilaç ve uygulama tekniği sonucu hastalarımın yüzde sekseninin hiç ağrı kesici tablet kullanmaya gerek duymadıklarını, ilaç kullanan yüzde yirminin ise bir iki tabletle yetindiğini gördüm.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Ne demelerini bekliyordunuz? Toplumumuzda güzel bir gelenek var. Çevremiz bizi ayakta tutar, bizi kusurlarımızla sever ve destek olur. Bizi sevenler kusurlarımızı değil güzel yönlerimizi görür. Sevdiğimiz ve güvendiğimiz birinin “evet canım bence de burnun düzeltilmeli” demesi kolay değildir. Bu sözler ülkemizde dürüstlük değil, ayıp olarak algılanır. Unutmayın ki belki de siz değil çevreniz haklıdır. Bu durumda sormanız gereken soru “ben bu ameliyatı ne zamandır istiyorum?” Eğer ani bir olay sizi bu düşünceye sevk ettiyse sakın acele etmeyin. Burnunuz ve estetik cerrahınız bir yere kaçmıyor. Eğer burun estetiği düşüncesi uzun zamandır aklınızda varsa ve karar aşamasındaysanız estetik plastik cerrahınızla yapacağınız görüşmeyi hak ediyorsunuz demektir.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Tamponsuz burun ameliyatı olur. Burun estetiğinde nadiren tampon kullanıyorum. Tampon kullanmamak için ameliyat sırasında bazı tekniklerin uygulanmasının yeterlidir. Tampon üç gün de kalsa hastanın nefes almasını, yutkunmasını ve uyuması zorlaştırıyor. Tamponun nasıl bir his olduğunu anlamak istiyorsanız burnunuzu tıkayıp yemek yemeye çalışabilirsiniz. Bunun dışında tamponların çekilmesi korkusu da aslında tampon çekilirken hissedilenlerden daha önemli. Bu korkuyu yaşatmamak da hastanın konforunu arttırıyor. Bu durumda tampon kullanmak hata mıdır? Hayır değildir. Tampon kullanan cerrahlar hastalarının daha iyi olacağını, kısa süreli bir tamponun önemli olmadığını düşünürler. Bu konuda kendi açılarından haklıdırlar. Kısaca bu konuda da tek bir doğru yok. Önemli olan hastanın ve cerrahın tercihi ve hastaya uygulanacak tekniktir.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Evet olabilir, özellikle daha önce burun estetik ameliyatı geçirmiş kişilerde ya da hafif burun eğriliği olanlarda dolgu ile lokal anesteziye bile gerek kalmadan küçük düzeltmeler yapıyorum. Bu kişiler hemen normal hayatlarına geri dönebilirler. İple burun estetiğini kendi sayfasında anlattım. Bu yöntemlerin her kişiye uygun olduğunu sanmak hayal olur.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Kişinin yüz yapısına uygun, tarzını yansıtan, yüzün diğer kısımları ile uyum içinde, doğal görünümlü bir sonuç istiyorum. Bunun için her plastik cerrah gibi çok çalışıyorum. Burnun şekli dışında nefes darlığının da açılmasını çok önemsiyorum. Hasta adayı ile isteklerimizin aynı olması çok önemli.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Adaylarla çoğu zaman ameliyat öncesi sohbet sırasında yakışacak burun aklımda şekilleniyor. Ne istediğini, beklentilerini anlamak, onun tüm yüzünü incelemek, mimiklerini analiz etmek, tarzını öğrenmek için paha biçilmez bir zaman bu. Bu geçirilen süre karşımdakinin estetik anlayışımı ve kişiliğimi anlamasına izin verdiği gibi benim de onu tanımama yardımcı oluyor. Bence karşımdaki insanın ne istediğini anlamak ameliyatı yapmak kadar önemli. Ben bir estetik cerrahım ama öncelikle insanım. Karakteriyle uyuşamadığım insanları ameliyat etmiyorum. Bunun uzun dönemde hem ben hem de hasta için daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Birinin bize kendini emanet etmesi müthiş bir sorumluluk ve mutluluk aslında. Tüm estetik cerrahi hastalarında olduğu gibi bir ameliyat ömür boyu sürecek bir dostluğun başlangıcı. Ameliyat öncesi paylaşım ne kadar açık, çok ve dürüst olursa burun estetiği sonrası da o kadar güzel geçiyor.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Görmek her şeyi güzelleştiriyor. Bilgisayar planlamasında hasta ile sözel paylaşımlarımın somutlaştığı nokta oluyor. Acaba ben onu anladım mı, o beni iyi dinlemiş mi, ne yaparsak daha güzel olur? Bu soruları bilgisayar resimlerinde cevaplıyoruz. Burun ameliyatında izlenecek yolların belirlenmesinde de fayda sağlıyor. Benim hastalarımın en önem verdiği konu yapılacak burnun güzel, doğal ve abartısız olmasıdır. Bilgisayarda ayrıca kendi resimlerinin burun estetiği olmak isteyenlere gösterilmesine izin veren eski hastalarıma yaptığım işlemleri de gösteriyorum. Böylece adaylar benim neyi güzel bulduğumu, neyi neden yaptığımı çok iyi anlıyorlar. Unutmamak gerekir ki bir cerrahın yapacağı en iyi iş kendi gözünde en güzel gördüğü iştir. Ancak benim estetik anlayışım ve karşımdaki insanın güzellik ölçüleri aynıysa ameliyata karar veriyoruz. Aksi halde bu yola çıkmamak ikimiz içinde çok daha yararlı oluyor.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Çok iyi olur. Bu durumda da öncelikle burnun nerelerinden şikayetçi olunduğunu neler beklendiğini öğrenmek isterim. Bu istekleri göz önünde tutarak en gerçekçi ve doğal sonucu elde etmeye çalışırım.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Basit ve kısa müdahalelerde lokal anesteziyi tercih ediyorum. Burun da dolgu ile düzeltme yapacaksam ona da gerek kalmıyor. Daha kapsamlı işlemlerde hem hasta konforu hem de kendi çalışma rahatlığım açısından genel anesteziyi tercih ediyorum. Genel anestezi sırasında da lokal anestezi de uyguladığımız için daha yüzeysel ve düşük dozlu anestezi ilaçları ameliyatı tamamlamak mümkün oluyor.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

İnternette bilgi edinmeye başlayan insanların ilk sordukları sorulardan biri bu oluyor. Ne fark eder? Doğru kesilir ve dikilirse açık burun estetik ameliyatı sonrası yara izinden şikayetçi kimseye rastlamadım. Ayrıca kapalı burun ameliyatında da burun aynı uzunlukta kesiliyor. Her iki ameliyatta da bu kesikler burnun içinde ve altında göz önünde olmayan bir yerinden yapılıyor ve çok iyi iyileşiyor. Her ikisinde de hasta bir şey hissetmiyor. Bence açık ya da kapalı teknikle yapılması hastayı etkilemiyor. Önemli olan sonucun güzel olması. Eğitimim boyunca kapalı ameliyat tekniğini öğrendim. Yıllar geçtikçe açık ameliyatta daha iyi sonuçlar aldığımı, dokuları açık ameliyatta görerek çok daha ince işler yapabildiğimi gördüm. O yüzden basit işler yapacaksam kapalı tekniği, ayrıntılı işler yapacaksam açık tekniği tercih ediyorum. Bu estetik cerrahinin her konusunda olduğu gibi tamamen cerrahın seçimi. Her iki yöntemle de çok güzel sonuçlar alan plastik cerrahlar var. Açık ameliyat yapanlar daha başarılıdır ya da kapalı ameliyat yapanlar daha ustadır düşüncesi bence çok yersiz. Önemli olan burnun doğal ve güzel, nefesin açık olmasıdır. Kendi estetik cerrahınıza hangi yöntemi tercih ettiğini sorabilirsiniz.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

En büyük sermayem analiz, değerlendirme ve plan oluşturmadır. Buna o kadar alışığım ki burnu tüm yüzle beraber değerlendirip yapılması gereken ayrıntılı planı çıkarmaya bayılıyorum. Hasta bu planın hepsini değil de bir kısmını istiyorsa ne yapmak gerekir? Bu durumda ilk soruya geri dönerim. Bu ameliyatı neden yapıyorum? Cevap hastayı güzelleştirmek için. İkinci soru peki kime ve neye göre güzel? Öncelikle hastaya sonra bana göre. Bizim tüm kitaplarımızda altın oranlar, sayısal kesirler, güzellik formülleri ayrıntıları ile anlatılır. Bu oranlar güzelliğe ulaşmak için yol gösterir ama yeterli değildir. Güzellik sayılar ve kesin doğrularla ölçülemez ve bu kadar basite indirgenemez. Üçüncü soruya geldik o zaman Hasta neden böyle sınırlı bir müdahale istiyor? Siz hastaya çok güzel ayrıntılı bir ameliyat planlasanız da hasta için iki gün sonra işe dönmek, ya da evdeki çocuğuna kendisinin bakma mecburiyeti çok daha önemli olabilir. Bunlar olmasa da hasta burnunun kemerini çok seviyor onu annesinden bir hatıra olarak görüyor olabilir. O yalnızca burun ucunun düzeltileceği basit bir müdahaleyi tercih istiyordur. Basit müdahale isteyen birçok hastanın iş büyürse sonuçların kötü olmasından korktuğunu görüyorum. Hastanın korkularına da saygı göstermeye çalışıyorum. Bu durumda hastaya bilgisayar programında ve kendi üzerinde göstererek istediği ameliyatın nasıl bir sonuç yaratacağını, nelerin düzelip düzelmeyeceğini gösteriyorum. Eğer hasta isteğinde kararlı ise “Evet benim istediğim tam olarak bu” diye cevap veriyor. Eğer planladığımız küçük müdahalenin hastayı daha güzel yapacağını düşünürsem istediğini yapıyorum. Hasta istediği basit burun estetiğinin planından memnun kalmazsa o zaman beraber biraz daha düşünüyoruz ve burun ameliyatında izlenecek yeni bir plan yapıyoruz.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Hayır. Hastanın burun şekline, tercihine, beklentilerine, cerrahın planına göre kemiklerin hareketlendirilmesine karar verilir. Burun kemiklerinin hareketlendirilmesi gereken durumlarda bu işlem zaten milimetrik ince aletlerle yapılır. Burun sırtının yalnız törpü ile düzeltilmesi güzel bir yöntemdir.Törpüleme ile daha ince işler yaptığımı düşünüyorum. Bu tamamen cerrahın tercihi. Burun sırtını keski ile kırarak çok güzel sonuçlar alan birçok estetik cerrah var. Güzel sonuçlar alırken neden değişiklik yapalım diyorlar ve çok haklılar.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Burnun geniş olduğu ve burun kemiklerinin daraltılması gereken durumlarda gözler biraz morarır. Burun kemiklerinin yanlarda hareketlendirilmediği durumlarda morarma çok daha az olacaktır. Bu morlukların ve şişliklerin en az olması için benim gibi tüm estetik plastik cerrahlar çeşitli yöntemler ve ilaçlar kullanırlar. Dokulara saygılı cerrahi, ameliyatın gereksiz uzatılmaması, ameliyat sırasında ve sonrasında buz uygulanması bu yöntemlerin bazılarıdır. Morarma yalnız cerraha bağlı değil hastanın yapısına da bağlıdır. Ameliyat öncesi alınan kanı sulandıran aspirin, ağrı kesiciler, bitki çayları, şifalı bitkiler daha çok kanamaya ve morarmaya yol açar. Önemsiz görülse de özellikle ameliyattan bir hafta önce gereksiz ilaç kullanılmamalı ve kullanılan tüm ilaçları estetik cerrahı ile paylaşılmalıdır. Göze hoş görünmese de morluklar burnun tam açıldığı bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden kaybolurlar. Bu arada erken işe başlayan ya da sosyal hayata giren hastalar kapatıcı makyajla daha güzel görünebilirler.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Burun ameliyatı hastanın ve çevresinin beğenmesi için yapılır. Ameliyattan sonra sevenler merak eder. Kıskananlar ise takacak kulp arar. Daha alçı çıkmadan yorumlar başlar ve bu yorumların sonu gelmez. Ne yazık ki basit burun ameliyatları ya da iple burun estetiği dışında sonucu görmek için biraz beklemek gerekir. Hastaların birçoğu ayna ellerinde acaba nasıl oldu diye tüm günlerini geçirirler. Bu çok doğal bir hasta psikolojisidir ama yaramaz burunun kendine göre bir iyileşme takvimi vardır. Sabırlı olmanız lazım. Ameliyatta iki hafta sonra burnun şekli kabaca bellidir. Dört hafta dolduğunda şişliklerin yüzde sekseni inmiş olur ve burun artık kendini gösterir. Bundan sonra ince ayrıntılar oturur. Burun şeklinin tam oturması yaklaşık altı ay ila bir yıl sürer. Burnun en üst çeyreği üç ayda, ikinci çeyreği altı ayda, üçüncü çeyreği dokuz ayda, en alt ve en önemli kısmı yani ucu ise on iki ayda tam şeklini alır. İnce derili hastalarda bu süre çok daha kısadır.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Özellikle ilk ay şiddetli darbelere dikkat etmeli. Ben üç aya kadar çok uzun süre ağır gözlükler kullanmamayı öneriyorum. Gariptir en çok çocuklar annelerinin burnuna çarpar ama bu çarpmaların zarar verdiğini hiç görmedim. Hiçbir hastamın başına gelmedi ama trafik kazaları ya da şiddetli çarpmalar burna zarar verebilir. Bu durumlarda şekil bozuklukları, kanamalar, kırılma sesleri oluşur.Panik yapmaya gerek yok. Estetik plastik cerrahınızın birkaç gün içinde yapacağı basit bir müdahale ile bu sorunların büyük çoğu çözülür. Böyle bir durumda acele etmeden ama geç de kalmadan estetik cerrahınızla irtibata geçin.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Burun aylar içinde şişliklerin azalması ile çok az da olsa aşağı iner. Doğru ameliyat teknikleri uygulanarak burun ucu düşmesi kolayca engellenebilir.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Her ameliyatın riski vardır. Estetik burun ameliyatlarından sonra sonuç istenildiği gibi olmayabilir. Böyle bir durum her cerrahın başına gelebilir. Bu durumlarda birçok cerrah kendi hastasını tekrar tedavi etme yoluna gider. İkinci müdahaleyi yapmak için altı ay ile bir yıl beklemek idealdir. Bu durum oluşursa cerrahınızın nasıl bir tavır takınacağını ilk ameliyatı olmadan açıkça konuşmakta yarar var. Böyle durumlarda eğer cerrahınıza tekrar ameliyat olmak istemiyorsanız umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. İstenilen sonucun ilk ameliyatta alınamadığı durumlarda yapılacak ikinci ameliyatla burun daha güzel hale getirilebilir. Birçok estetik plastik cerrah bu zorlu ameliyatları yapmaktan zevk alırız.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Estetik cerrahınız yapılacak işlemlere göre burun ameliyatı ücretlerini belirlenir. Dolgu kullanarak ameliyatsız burun estetiği fiyatları ile diğer burun ameliyatı ücretleri farklılık gösterir. Burun estetik fiyatları için estetik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Vlog

Burun Ameliyatları ve Burunda Orta Hat Delinmesi

Burun Ameliyatları ve Burunda Orta Hat Delinmesi

Her hafta Burcu Esmersoy ile haftasonu programında estetik cerrahi ile ilgili bilgiler veriyorum. Bu bölümün konusu Burun Ameliyatları ve Burun orta hat delinmesi (septum perforasyonu) sorunu ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdim.

Burun Estetiği ve Burun Ameliyatları

Burun Estetiği ve Burun Ameliyatları

Burcu Esmersoy ile Haftasonu Programında Burun Estetiği ve Burun Ameliyatlarını Konuştuk

Burun Estetiği ve Septum Perforasyonu

Burun Estetiği ve Septum Perforasyonu

Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Volkan Tayfur, Burcu Esmersoy'un sunduğu Burcu ile Haftasonu programında 'Burun Estetiği ve Septum Perforasyonu' konusu ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Burun Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Burun Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Ankara Estetik Cerrahı Dr. Volkan Tayfur'un burun estetiği hakkında merak ettiğiniz sorularınızı cevapladığı bilgilendirici videomuzu izleyebilir, burun estetiği ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim