Liposuction

Yağ aldırma (Liposculpture) vücudun şeklini bozan yağ dokularının alınması için yapılan bir girişimdir. Birçok kişi çok kilolu olmasa bile özellikle karın, bel bölgesi ve kalçalarda bulunan fazla yağlardan şikayetçidir. Uygun kişilerde bu yağ dokusu küçük deliklerden girilerek azaltılır. Ameliyat izinin görünmemesi nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir.

 

Liposculpture işlemi sırasında alınan yağ hücreleri şeklin düzeltilmesi için çukur olan yerlere transfer edilebilir. Liposculpture işlemini çok fazla kiloları azaltmak için değil şekli düzeltmek için kullanıyorum. Çok fazla yağ alımı risklidir. Liposculpture da amaç yağları yok etmek değil görüntünün tüm vücutla uyumlu hale gelmesi. Kilo azaltmanın az yemek gibi çok daha kolay yöntemleri var. İşlem öncesi beraber yapılan planlama ile görüntünün nasıl daha iyi hale getirileceği belirleniyor.

 

İşlem belden uyuşturma ya da genel anestezi altında yapılıyor. Üç milimetrelik küçük delikler açılarak fazla olan yağ dokusu alınıyor. İşlem sırasında kullanılan makinelerin birbirine üstünlüğü tartışmalıdır. Önemli olan cerrahınızın kullandığı alete alışık olması. İşlem sonrası korse giyiliyor ve bir gece hastanede kalmak gerekiyor. Ertesi gün eve dönülüyor. 24 saat sonra duş alınabilir. Yaptığı işe ve işlemin boyutuna göre üçüncü günden itibaren normal hayata dönülebilir. Bir miktar morarma oluyor ve iki hafta içinde kayboluyor. Korseyi arada çıkararak dört hafta kullanmak gerekiyor. Liposculpture sonrası önce ödem oluşuyor haftalar içinde gerçek sonuç ortaya çıkıyor. Hastanın işlem sonrası kilosununda büyük oynamalara izin vermemesi lazım.

Liposuction ile ilgili sıkça sorular sorular

Vücudun belirli bölgelerinde fazla yağ bulunan ve cildinde çok fazla sarkma olmayan kişiler için uygundur. Özellikle bel, karın, kalça ve bacaklarda sıklıkla uygulanmaktadır. Göğüs ve gıdıklama bölgesine uygulanabilir. Zorlayıcı olmayan diyetlerle ayda 2-3 kilo vermek mümkün olduğu için tüm vücutta aşırı yağ sorunu yaşayan kişilere bu işlem uygulanmaz. Liposculpture hastalarında çok fazla deri sarkması olmamalıdır. Örneğin, zaten gevşek olan bir karın üzerinde bir ameliyat yapılırsa, cildin havası daha çok bir balon gibi asılı kalır. Bu hastalarda karın germe ve liposculpture birlikte uygulanmalıdır.

İşlemin amacı, şeklin güzel olmasını sağlamaktır. Bazı kişilerde bu uyumu sağlamak için fazlalıkları alırken boşlukları doldurmak gerekir. Eksik yerlere fazla yerlerden gelen yağlar eklenerek daha canlı ve çekici sonuçlar elde edilir.

İşlemin en önemli avantajı, kalan yara izinin görünmemesi için çok küçük deliklerden yapılmasıdır.

Bu riskler özellikle çok fazla yağ almaya çalışırken ortaya çıkar. Estetik plastik cerrahınızın yapacağı sabırlı ve ince bir işçilik sonrasında bu tür riskler azalır.

Liposculpture'da kullanılan birçok farklı makine vardır. Adaylar herhangi bir makinenin diğerinden üstün olduğunu düşünüyor. Kullanılan her makine ile muhteşem sonuçlar alan farklı estetik plastik cerrahlar vardır. Burada önemli olan plastik cerrahınızın makineyi kullanma alışkanlığıdır. Estetik cerrahide estetik cerrahide yapılan operasyonların güzelliğini plastik cerrahlar her konuda belirlemiyor, emek mücadelesi vererek güzel sonuçlar elde ediyor. Birçok cerrahın emrinde farklı makineler vardır ve aday isterse bunlardan biri tercih edilir.

Kendi uygulamamda makinasız sadece şırıngaları kullanıyorum. Böylesine yüksek teknolojili makinelerle en klasik yönteme dönmemi garip bulurum. Nedenini açıklayayım; Şırıngalar sayesinde çok ince aldığım yağ miktarını hesaplayabiliyorum ve daha iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Şırınga sistemi beni çok daha mutlu ediyor çünkü büyük hacimli yağ alma işlemleri yapmıyorum ve aldığım yağların bir kısmını yağ enjeksiyonunda kullanmıyorum.

Ne kadar kilo aldığına bağlı. İki ila üç kilo vücudu rahatsız etmezken, 10-20 kilonun elbette insanları bozması bekleniyor. Ancak yağ sonrası kendine olan güvenin artması ve kişinin kilo olarak sarsılmasının değerini arttırması çok azdır. İşlem sırasında yağ almakla daha çok ilgilenen bölgelerdeki hücreler azaldığı için tüm vücutta daha dengeli kilo alımı görülür. Kimse özlediği ve beklediği güzelliği kaybetmek istemez. Bu süreçten sonra fazla kilo alan kimseye rastlamadım. İşlemden önce adayı değerlendirmek de çok önemlidir. Çoğu zaman kilo veren onlarca kilo ve psikolojisi iyi değerlendirilmeli ve işleme uygun olup olmadığına önceden karar verilmelidir.

Evet, gerekirse liposculpture sonrasında tekrarlamak mümkündür.

Liposuction fiyatları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Küçük bir alana lokal anestezi altında yapılacak müdahaleler ve genel anestezi altında yapılacak işlemler farklı ücretlendirilecektir. Şişmanlama ücretleri hakkında plastik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.

Liposuction - Yağ Enjeksiyonu Hasta Yorumları

Liposuction - Yağ Enjeksiyonu hasta yorumu
Derya K.
Merhaba, 3ay önce Volkan Bey'e rinoplasti ameliyatı oldum.Aynı anda yüze yağ enjeksiyonu da yaptırdım.Sonuç umduğumdan da güzel oldu.Burnumda ufak bir nefes problemim de vardı o da ortadan kalkmış oldu.Yüzüme yapılan yağ enjeksiyonuyla cildim çok genç görünüyor artık.Hem bambaşka biri oldum hem de yüzumde ne yapıldığı anlaşılmıyor bile.Bu benim için çok önemliydi.Burdan Volkan Hoca'ma çok teşekkür ediyorum. Eline ve emeğine sağlık.Sizin gibi doktorlar iyi ki varlar.
Hemşire Hacer T.
Sayın Volkan Hocam’a ve Yağmur Hanım’a öncelikle güler yüzü ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Düğünüme bir ay kala hayatımın dönüm noktasını yaşadım. İnanıyorum ki yüzüm önceki halimden çok daha güzel olacak. Her ikisini de minnettarım. Cana yakınlıkları ve hoş sohbetleri beni çok etkiledi. 19 yaşındayım ama bu kararı aldığıma çok memnunum. Teşekkür ederim.


Vlog

Liposuction (Yağ Aldırma) Operasyonları

Liposuction (Yağ Aldırma) Operasyonları

Burcu Esmersoy ile Haftasonu programımızda Liposuction (Yağ Aldırma) ile ilgili merak edilen soruları cevapladım.

Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim