Meme Asimetrisi

Meme asimetrisi her iki memenin farklı şekillerde olmasıdır. Meme kadınlığın en önemli simgesidir. Yeni doğan bir çocuk hayata annesinin memesinde başlar.Sevgi, şefkat, yakınlık ve hayatta kalması için gerekenleri memeden alır. Tüm güzel duyguların temelinde yer alan bu organ ilerleyen yaşlarda da kadın yumuşaklığının, duygusallığının ve güzelliğinin önemli parçasıdır. İnsanın iki yarısı birbirinin aynısı değildir. Hemen her kadında iki göğüs arasında ufak farklılıklar vardır ve doğal karşılanmalıdır. Bununla birlikte kimi kadınlarda bu fark çok olabilir.

Farkın çok olduğu durumlarda kadınlarda eksiklik ve çirkinlik duygusu oluşabilir. Sosyal hayatta kadın kullandığı çamaşırlarla bu durumu örtmeye çalışıyorsa, sevdiğinin yanında soyunmaya çekiniyorsa, denize girerken, sporda kendimi nasıl gizlerim diyorsa bir estetik cerraha başvurma zamanı gelmiştir. Gariptir ki kadınlar bu durumun yalnız kendilerinde olduğunu zannederler. Estetik cerrahınız değerlendirme sırasında sizin beklentileriniz doğrultusunda neler yapılması gerektiğini anlatacaktır. Meme asimetrili hastalarda meme küçültme, dikleştirme ya da büyütme işlemleri birleştirilerek uygulanır. Örneğin bir göğüs silikonla büyütülürken diğerine küçültme işlemi uygulanabilir. İşlem genel ya da lokal anestezi (uyutma ya da bölgesel uyuşturma) altında yapılabilir. Bu girişimler estetik cerrahların yaratıcılıklarını kullandıkları keyifli ameliyatlardır. İşlem sırasında süt kanalları korunur. İşlem sonrası kişi aynı gün taburcu olabilir evde birkaç gün dinlendikten sonra normal hayatına dönebilir. Bir iki gün içinde duş alınabilir. İlk hafta şiş olan göğüsler haftalar içinde oturur. Yapılan estetik dikişlerin izleri aylar içinde solar. İz kalması korkusu ameliyattan önce daha yoğundur. Çoğu kişi işlem sonrası sağlanan güzellikle kalan izlerin önemsiz olduğunu düşünür. Özellikle girişim öncesi iki göğüs arasında çok fark varsa milimetrik simetri sağlanamaz. Bu küçük farklar eski halini hatırlayan kadınlar tarafından önemsenmez. Uzun yıllar içinde süt verme, aşırı kilo alıp verme sonucu göğüslerde farklılık oluşabilir. Bunların büyük çoğunluğu küçük müdahaleler ile düzeltilebilir.

Meme Asimetrisi ile ilgili sıkça sorular sorular

İnsanın iki yarısı aynı değildir ve herkes tarafından doğal karşılanır. Bu fark göze batar hale gelirse yadırganmaya başlar. Nasıl tek kulağı kepçe biri iki kulağı kepçe olana göre daha çok dikkat çekerse iki göğsü farklı kadınlar da rahatsızlık yaşarlar. Bu durumun düzeltilmesi kişinin duyduğu eksiklik hissinin azalmasında, özgüvenin sağlanmasında yardımcı olur. Böyle olunca sosyal ve cinsel hayat olumlu etkilenir.

Diğer meme ameliyatlarında genelde iki tarafa aynı işlem uygulanırken meme asimetrisinde her memeye farklı yöntemler uygulanır. Amaç farkı ortadan kaldırılırken aynı zamanda kişinin vücudu ve tarzına uyumlu güzel göğüsler yaratmaktır. Örneğin her iki meme küçükse farklı boyutlarda silikon kullanılarak denge sağlanır. Her iki meme de büyükse birine daha fazla küçültme uygulanarak uyum yakalanır. Estetik cerrahınızla yapacağınız görüşmede bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu estetik cerrahın yaklaşımına, sizin ne büyüklükte göğüslere sahip olmak istediğinize ve silikon konmasını kabul edip etmemenize göre değişir. İşlemin iki amacı vardır asimetrinin azaltılması ve göğüslerin güzelleştirilmesi. Planlama genelde matematiksel ölçümlerle başlar. Kişinin vücut tipi, iddialı görünmeyi isteyip istemediği hesaba katılırsa başarı artar. İşlem öncesi ayna karşısında yapılan provalarla istenen sonuç canlandırılır ve plan tamamlanır.

İki memeye farklı işlemler yapıldığı için ayrıntılı çalışma gerektirir. Estetik cerrahlar için bu işlemler yaratıcı zekalarını kullanabildikleri keyifli ameliyatlardır. İşlem öncesi görüşmede iki memenin milimi milimine eşit olmayacağı az da olsa bir farklılık kalacağı anlatılmalıdır. Dürüstçe açıklama yapılan, gerçekçi hastalarda bu farkın sorun yarattığını görmedim.

Evet düzeltilebilir ama unutmayın ki estetik cerrahınızın elindeki kozları ne kadar alırsanız güzellikten o kadar uzaklaşırsınız. Eğer küçük olan göğsünüz size yakışıyorsa tabii ki silikona gerek kalmadan diğer meme ona uyumlu hale getirilir. Ama küçük olan göğsünüz çok küçükse diğer memenin ona uyumlu hale getirilmesi hem tıbbi hem estetik açıdan riskliyse bunu hiçbir estetik cerrah yapmaz. Estetik cerrahınızla yapacağınız görüşmede size özel tedavi planlanırken bu konuları paylaşabilirsiniz.

Tüm estetik ameliyatlarda ameliyat öncesi kalacak izler insanları korkutur ve bu doğal bir psikolojidir. Estetik cerrahide son yıllarda sağlanan gelişmelerle memede kalan izler çok azaltılmıştır. Eğer yalnızca büyütme yapılacaksa kalan izler çok az olur. Küçültme yapılacaksa izler daha fazladır. Estetik dikişlerle yapılan bu işlemlerde izin az olması beklenir. Birçok kişinin iz korkusu işlemden sonra kaybolur çünkü sağlanan güzel şekil izleri geri plana iter.

Bu ameliyatlar memedeki süt kanalları korunarak yapılır. Meme asimetrisi düzeltilmesi sonrası süt veren birçok kadın vardır. Bazı kadınlar ise ameliyat olmasa bile süt veremezler. Bu durumun önceden belirlenmesi mümkün değildir.

Süt vermiş tüm kadınlar bilir ki emzirdikten sonra göğüslerde mutlaka bir değişiklik olur. Ameliyat geçirmiş kadınlar için de bu geçerlidir. Emzirme bittikten sonra bu değişiklikler rahatsız edecek boyuttaysa tekrar düzeltme yapılabilir. Bu ikinci düzeltmeler çoğu kişide küçük müdahaleler şeklindedir.

Uzun yıllar içinde özellikle 10-20 kilo alma gibi durumlarda tekrar bozulma olabilir. Hepimiz yaşlanıyoruz. Ameliyat edilse de göğüslerimiz canlı organlar ve bir heykel gibi yıllar boyunca aynı kalmaları beklenemez. Genelde yıllar içinde oluşan bu değişiklikler küçük müdahalelerle düzeltilir.

Bu konuda estetik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.

Meme Estetiği Hasta Yorumları

Meme Estetiği hasta yorumu
Hülya Ç.
Merhaba, 26 Haziran tarihinde meme küçültme ameliyatı oldum. Volkan Hoca ile ilgili daha önce olumlu şeyler duymama rağmen yine de korkularım vardı. Özellikle Volkan Hoca’nın sıfır ağrı sözü pek inandırıcı gelmiyordu ancak çok güveniyordum ve o güven duygusu beni çok rahatlatıyordu. Ameliyattan çıktığım gün saat 21:00 de hastaneden ayrılabildim ve gerçekten ağrı kesici bile içmeme gerek kalmadı. Çünkü ameliyat sonrası hiç ağrım olmadı. Volkan hocam haklıymış hiç ağrı olmayacağı konusunda. Bu süreçte hem Volkan hocama hem ekibine çok teşekkür ederim. HARİKASINIZ :)
Damla M.
Ocak 2020’ de meme büyütme ameliyatı oldum. Doktorum Volkan Bey’in yönlendirmesi ve benim isteklerim göz önünde bulundurularak vücuduma en uygun estetiğin hangisi olacağı konusunda orta noktada buluştuk. Ameliyat ve hastane sürecim gerek steril ortam gerekse hemşirelerin ve doktorumun ilgisinden çok memnun kaldım, beklentimi en üst düzeyde karşıladı. Ameliyat sonrası doktorumun da söylediği gibi üç gün ağrım oldu ama sonra bir buçuk haftada ayağa kalktım. Uygulanmış olan meme büyütme tekniğinden çok memnunum. Simetrik, çok doğal ve vücudumda görünen herhangi bir yara izi yok. Kesinlikle doktorum Volkan Bey’i öneriyorum, işinde oldukça profesyonel ve başarılı.
Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim