Jinekomasti (Erkekte Göğüs)

Jinekomasti erkekte memelerin büyümesidir. Latincesi kadın tipi meme büyümesidir ve adı üzerinde erkekte karşı cinsin görüntüsünü yaratır. Bu durum özgüveni çok zedeleyebilir. Bu durumdaki birçok erkek bol, büyük cepli gömleklerle sosyal hayata çıkabilir. Yaz mevsimi daha zor geçer. Denize girmek, spor yapmak, cinsel yakınlaşma kişiyi mutsuz edebilir. Karşı cinse ait bu görüntüyü taşımak zordur.

Kişilerin büyük çoğunluğunda erkeklik hormunu ile ilgili problem yoktur. Erkeklik organları normal gelişimini gösterir. Ergenlikte cerrahi tedavi yerine beklemek tercih edilebilir. Gereksiz beklemeler ise kişinin psikolojisini çok olumsuz etkiler. Farklı ilaç tedavileri varsa da birçok hastada tercih edilmez. Kesin tedavisi estetik cerrahidir. Bence kadın ve erkeklerde estetik meme cerrahisinin en gerekli ameliyatıdır. Hastaların çoğunda 3 milimetrelik bir kesikten yapılan yağ alma (liposuction) ameliyatı ile tedavi uygulanır. Kalan iz görülmeyecek kadar küçüktür. İşlem uyutmadan bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) ile yapılabilir. Hasta aynı gün evine döner. Ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Biraz morarma olur ve iki hafta içinde kaybolur. Hasta bir hafta sonra koşu gibi sporlara başlayabilir. Durum tekrar etmez.

Jinekomasti (Erkekte Göğüs) ile ilgili sıkça sorular sorular

Yenidoğan erkelerde görülebilir ve kısa zamanda kendiliğinden geçer. 10-12 yaşlarında meme başının altında küçük bir büyüme çok sık görülür. Bu kadar küçükse hemen girişim gerektirmez. Çocuk hekimleri tarafından takip edilir. Birçok kişide bu durum 17 yaşından sonra kaybolur. Daha fazla büyüme varsa ve yaşın ilerlemesine rağmen küçülme olmuyorsa hormon testleri yapılır. Hastanın kullandığı ilaçlar kontrol edilir. İleri yaştaki erkeklerde de sık oluşur. Ender durumlarda meme kanseri olabilir.

Erkekler için erkek gibi görünmek çok önemlidir. Her erkek gerektiğinde üstünü çıkarabilmek bir tişört giymek ve utanmamak ister ve bu en doğal hakkıdır. Bu hastalık çoğu zaman erkelerin erkekliklerini sorgulamalarına yol açar. Kadınlardaki meme estetik problemlerine göre çok daha yaralayıcıdır. Kişi bu utancını çevresi ile paylaşamaz ve tedavi çoğu zaman geç kalır. Bu durum yalnız günümüzde tedavi edilmiyor. Bundan 1400 yıl önce bile insanlar bu konuda ameliyat edilmişler. O dönem insanları için bile önemli bir problem olmuş. Bugün ise tedavi edilmemesini düşünemiyorum.

Tabii ki öncelikle kişinin bu durumdan rahatsız olması lazım. Hastaların çoğunda lokal anestezi ile işlemi yapmak mümkün. Üç milimetrelik küçük deliklerden girilerek fazla olan doku alınıyor. Bu işlemin avantajı yara izinin görünmemesi. Eğer meme dokusu çok büyükse (birçok hastada değildir) o zaman deri fazlalığının alınması gerekiyor. Buna estetik cerrahınızla yapacağınız görüşmede karar verilir.

Eğer 10 20 kilo gibi şişmanlama olmazsa olmaz. Bu durumda bile meme bölgesi karna göre daha küçük kalacağı için kadın görüntüsü oluşmamaktadır.

Eğer hormonlarda bir problem varsa hormon tedavisi çocuk hekimleri ve endokrinologlar (hormon uzmanları) tarafından verilir. Bunun dışında ilaç tedavilerinden çok cerrahi işlemler daha başarılıdır.

17 yaşına kadar meme büyümesi gerilerse geriler. Eğer düzelme olmuyorsa kişinin psikolojisine çok dikkat etmek gerekir. Birçok genç utancından rahatsızlığını ailesi ile paylaşamaz. Kalın ve kat kat kıyafetlerle dolaşmak, spora gitmek istememek, denizden uzak durmak, insanların yanında üstünü çıkartmak istememek, içe kapanma anne babanın dikkat etmesi gereken durumlardır. Unutmamak gerekir ki gençler için bu durumu kaldırmak yetişkinlere göre çok daha zordur. 17 yaşından sonra her zaman tedavi mümkündür. Eğer 17 yaşında olmasa bile memelerde belirgin büyüme varsa tedavi daha erken yaşta yapılabilir.

Yaşın ilerlemesi erkeklerin kadın gibi görünmeyi kabul edecekleri anlamına gelmez. Bu yaş hastalarda özellikle tek taraflı meme büyümesine çok dikkat etmek gerekir. Erkeklerde de az da olsa meme kanseri görülür ve erken teşhis çok önemlidir. Şüphe halinde genel cerrahlara vakit kaybetmeden başvurun. Uzun yıllar içinde yavaş yavaş her iki memede görülen büyümeler estetik girişimlerle düzeltilebilir.

Tedavi ücretleri için kendi estetik cerrahınıza danışabilirsiniz.

Meme Estetiği Hasta Yorumları

Meme Estetiği hasta yorumu
Hülya Ç.
Merhaba, 26 Haziran tarihinde meme küçültme ameliyatı oldum. Volkan Hoca ile ilgili daha önce olumlu şeyler duymama rağmen yine de korkularım vardı. Özellikle Volkan Hoca’nın sıfır ağrı sözü pek inandırıcı gelmiyordu ancak çok güveniyordum ve o güven duygusu beni çok rahatlatıyordu. Ameliyattan çıktığım gün saat 21:00 de hastaneden ayrılabildim ve gerçekten ağrı kesici bile içmeme gerek kalmadı. Çünkü ameliyat sonrası hiç ağrım olmadı. Volkan hocam haklıymış hiç ağrı olmayacağı konusunda. Bu süreçte hem Volkan hocama hem ekibine çok teşekkür ederim. HARİKASINIZ :)
Damla M.
Ocak 2020’ de meme büyütme ameliyatı oldum. Doktorum Volkan Bey’in yönlendirmesi ve benim isteklerim göz önünde bulundurularak vücuduma en uygun estetiğin hangisi olacağı konusunda orta noktada buluştuk. Ameliyat ve hastane sürecim gerek steril ortam gerekse hemşirelerin ve doktorumun ilgisinden çok memnun kaldım, beklentimi en üst düzeyde karşıladı. Ameliyat sonrası doktorumun da söylediği gibi üç gün ağrım oldu ama sonra bir buçuk haftada ayağa kalktım. Uygulanmış olan meme büyütme tekniğinden çok memnunum. Simetrik, çok doğal ve vücudumda görünen herhangi bir yara izi yok. Kesinlikle doktorum Volkan Bey’i öneriyorum, işinde oldukça profesyonel ve başarılı.
Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim