Saç Ekimi

Saç dökülmesi erkeklerin moralini bozan, yedi yaş kadar yaşlı gösteren bir durumdur. Tedavisi Estetik Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Sorun saç köklerinin kalıcı hasarıdır. Ölüyü diriltmek ne kadar mümkünse ilaçlarla ve şampuanlarla dökülmüş saçları tekrar çıkarmak da o kadar mümkündür. Dökülmüş saçların tek tedavisi saç ekimidir. Erkeklerde tepe ve önlerdeki saçlar dökülürken yanlardaki saçlar dökülme göstermez. Saç ekiminde esas olan yandaki saç köklerinin alınıp tepe ve öne ekilmesidir. Bu yöntemde de hasarlanmış kökler tekrar canlanmaz yeni gelen kökler onların yerini alır.

Saç ekimi, ekim ve dikim işlemiyle birlikte toplandığında kafa derisinde ortalama 8000 delik açılan ciddi bir işlemdir. Esas olan tüm bu işlemlerin çok dikkatle ve son teknoloji aletlerle yapılmasıdır. saç telinin çevresinin ve dibinde bulunan, iğne ucu büyüklüğünde saçın üretildiği noktanın hasarlanmadan alınması, saklanması ve ekilmesidir. Saç ekiminde başarıyı belirleyen ince cerrahi yöntemdir.

Hiçbir saç ekimi çocukluğumuzun yoğun saçlarını tamamen geri getiremez. Bunu hastalarımıza açıkça anlatıyoruz. Saç ekimi için başvuran birçok hasta bunun zaten bilincindedir. İyi bir saç ekimiyle gerçekçi beklentileri olan hastayı çok mutlu ediyoruz.

Alınan bölgenin homojen alınmasına, ekimin doğal saç yönlerinde ve yerlerinde yapılması çok önem veriyoruz. Ön hattın girintili çıkıntılı ekilmesi, önde tekli köklerin kullanılmasına dikkat ediyoruz.

Saç ekiminden sonra önce dökülen saçlar dördüncü aydan başlayarak bir yıla kadar artarak çıkar.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:34:51

Saç Ekimi ile ilgili sıkça sorular sorular

Hasta muayeneye gelemiyorsa tam karşıdan, tam arkadan ve tam tepeden üç adet resim gönderiyor. Bu resimler üzerinden planlama yapıyoruz, maliyeti de belirliyoruz. Saç ekimini steril şartlar altında gerçekleştiriyoruz. Hastanede saçlar traş edildikten sonra sakinleştirici ve lokal anestezi yapıyoruz. Hasta lokal anestezi yapıldıktan sonra ağrı hissetmez. Saç kökleri,tek tek ince motor uçlarıyla alınır bu alınan kökler özel solüsyonlarda bekletilir.İstenilen sayıya ulaşınca alınan köklerin fotoğrafı çekilir bu fotoğraflar hastaya verilir. Ön kısma tekliler,ikili ve üçlü kökler arkalara gelecek şekilde ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç ekim işlemi uzun saatler sürdüğü için arada yemek ve ihtiyaç durumlarında molalar verilir. Hatta televizyon seyredip bilgisayar oyunu oynanabilir.

Saç ekilen yerler açık bırakılır saç alınan yerlerin pansumanı yapılarak hasta gönderilir.

Ekim yapılan bölgelerin bir hafta kadar yastık değmemesi önemlidir bu yüzden hastalara boyunluk ile uyumaları önerilir.Saç ekiminden 2 gün sonra pansuman açılır hastanın saçı yıkanır, kullanılan başarılı eğitim yöntemi ve ilaçlar sayesinde tüm bu süreç çok az ağrılı ve az ödemli geçer.

İlk 2 hafta saçlar uzar böylece hasta ne kadar çok saç ekildiğini rahatlıkla değerlendirir.Dördüncü haftada saçların çoğu dökülür ve uyku evresine geçer bir iki ay civarında saç ekilen bölgelerde sivilceler ve yoğun kaşınmalar olur.Bunun sebebi saçların gelişimidir.

3-4 ay süreyle başının üst kısmı uyuşuk kalır, bunun normal bir durum olduğu bilinmelidir.

Ekilen saçlar önlerde 6 ayda tepeye ekilen saçlarda ise 9 ayda belirgin olarak çıkar, hastanın sabırla beklemesi gerekmektedir.

Hasta kendisine verilen ameliyat öncesi fotoğraflarla aile içinde oluşan gelişimi keyifle takip eder.

Unutulmaması gerekir ki saç ekimi kafa derisine 7000-8000 tane deliğin açıldığı bir ameliyattır.Saç ekiminde enfeksiyon saç derisinin ölmesi apseler kıl köklerinin uzun süre iltihapları önemli risklerdir.

Estetik olarak başarısız saç ekimi saç alınan yerlerde oluşan kellikler,saçların yönlerini yanlış ekilmesi sıkça rastlanan problemlerdir.

Estetik plastik cerrahi uzmanlarının yönteminde yapılan saç ekimlerinde bu riskler en düşük hale getirilir.

Ekim yapılan bölgelerin bir hafta kadar yastığa değmemesi önemlidir.Bu yüzden hastalara boyuna takılan yolculuk yastığı ile uyuması önerilir.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31
Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim