Bacak Estetiği

Bacaklar yüzümüz gibi çok ortada olan gölgemiz. Özellikle diz kapağının altında kalan bölgenin ahengi çok önemli. Erkek ve kadınlarda düzgün bacak güzellik dışında aynı zamanda sağlığın da göstergesi. Belki de 20. Yüzyılın başında dünyayı kasıp kavuran raşitizm hastalığı çarpık bacağın sağlıksız algılanmasının sebebi. Bu hastalık yeterince güneşlenmeyen anne sütünü eksik alan bebeklerde genelde altı aydan on sekiz aya kadar bacakların eğrilmesine yol açan bir durum. Artık halk sağlığı önlemleri ile bu hastalık azalsa da kültürümüzde derin bir yeri olduğunu düşünüyorum.

 

Kadınlarda derisi sarkmamış iç kısmında yağ fazlalığı olmayan bir diz eklemi güzelliğin başlangıcını oluşturuyor. Dizin altında iç ve dış kısmı düz ve dengeli bir bacak güzel görüntü yaratıyor. Bacağın içi kısmında kas yumuşak geçişli, köşesiz olmalı. Köşeli kas görüntüsü ise erkeksi kabul ediliyor. Ayak bileklerine indikçe ise hem iç hem dış kısım incelerek gelmeli ve ayak bileğinin yaklaşık 15 cm üzerinde bu incelik yumuşak bir geçişle ayak bileğine ulaşmalı. Ayakların ince olması daha yumuşak, narin bir his uyandırıyor. Ayak bileği ve ayak kemiklerinde çıkıntılar fazla olmamalı. Güzel dengeli ve yumuşak kıvrımlı bir bacak güzellikle beraber zarafeti de getiriyor. Tabii ki tüm vücutla ve hareketlerle uyum da çok önemli. Geniş kalçalı bir kadında kalın bacak da güzel görünebiliyor.

 

Bacak şeklinin düzeltilmesi estetik cerrahinin güzel konularından biri. İşlem genelde belden uyuşturma ile yapılıyor. Genel anestezi de mümkün. Bacak kemiğinin eğriliğini gizlemek gerekiyor. Anlattığım gibi bacak güzelliği aslında çok ince ayrıntılarda gizli. İnce ayrıntılar söz konusu olunca yağ alma (liposuction) ve yağ ekleme (yağ transferi) devreye giriyor. İşlem sırasında dizin içi kısmında fazla yağların alınması bacağı çok güzelleştiriyor. Bacağın iç kısmına karın bel ve kalçadan alınan yağ hücrelerinin transferi ile eğri görüntünün düzeltilmesi mümkün. Yağ transferinin en önemli avantajı hastanın kendi dokusu olması, izlerin görünmemesi. Yağ transferi sırasında bacağın üç boyutlu görüntüsünün yumuşak geçişlerle güzelleştirilmesi işin püf noktası. Yani önden bakınca güzel ama çaprazdan bakınca zarif durmayan bacak daha kalın da olsa doğal görüntü vermiyor. Unutulmaması gereken en önemli nokta bacak derisinin doğal olarak gergin olduğu. Memeye protez koyduğunuzda üstteki deri esneyerek uyum sağlıyor ama bacak derisinin böyle bir özelliği yok. Gergin olduğu için fazla genişlemiyor ve bacakta görüntüsünde büyük değişikliklere izin vermiyor. Burada önemli olan güzelliği küçük değişikliklerle yakalamak. Bunun içinde kişiye özel, gerçekçi ve dürüst planlama yapmak lazım.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:34:51

Bacak Estetiği ile ilgili sıkça sorular sorular

Bu konu estetik cerrahların konusu değil ama mutlaka öğrenmenizi istiyorum. Hastalık azalmakla birlikte hala yaygın. İleri evrelerinde ölümcül olabilir. Tedavisi ise çoğu hastada çok basit. Kemiklerimiz için kalsiyum ve fosfat çok önemli D vitamini de kemik yapısında görev alıyor. Raşitizm anne sütünü eksik alan, yeterince güneş görmeyen bebeklerde ortaya çıkıyor. Bebekler anne sütü almalı, güneş görmeli ve gerekli ise D vitamini kullanmalı. Bebeğiniz varsa aile hekiminize ya da çocuk doktorunuza başvurun onlar mutlaka size yardımcı olurlar. Raşitizmin hafif halleri bacaklarda çarpıklığa yol açabilir. En azından çocuğunuzu koruyun.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Birçok insan çarpık bacakları nedeni ile etek giymek istemiyor. Uzun botlarla geziyor. Bacak estetiği kişinin hayatını ve seçimlerini bu kadar etkiliyorsa yardımcı olmak çok güzel.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Çarpık bacak tedavisinde görüntünün güzelleşmesinin ölçüsü asla bacakların ne kadar kalınlaştığı olamaz. Unutmayın birçok kadın da kalın bacaklarından şikayetçidir. Bacak estetiği konan yağların yüzde kaçının eridiği gibi basit yöntemlerle ölçülemiyor. Önemli olan dengeyi, geçişlerin yumuşaklığını sağlamak bazen bir çakıl tanesi çok büyük farklar yaratıyor. Bu yüzden ayrıntılı analiz çok önemli. Güzel bir bacağın neden güzel göründüğünü yukarda kısaca anlatmaya çalıştım. Bacaktaki dengesizliği en gerçekçi nasıl çözebilirim bunun hesabını yapıyorum.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Bu yöntemlerin şu avantajları var. Her ikisi de yaklaşık 3 milimetrelik kesiklerden yapılıyor ve iz görünmüyor. Çorap giymeden de işlem yapıldığı gizlenebiliyor. Yağ transferinde kişinin kendi karın, bel ve kalça yağ dokusu olduğu için doku uyumu çok güzel. Ayrıca aynı işlem sırasında bel karın ve kalça da incelip güzelleşiyor.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

İşte en önemli sorun bu. Öncelikle bilmek lazım ameliyatlardan sonra ilk haftalarda yalancı bir güzellik hissi oluşuyor çünkü ödem yani su birikmesi oluyor. Bacaklar transfer edilen yağlardan daha fazla şiş duruyor. Bu durum bacak güzelliğini bacak kalınlığı sanan kadınlarda müthiş bir mutluluk yaratıyor. Ben bacakların fazla kalın göründüğünü düşünürken kadınlar kendini çok güzel zannediyor. Ödemlerin inmesi ile bu sefer de gereksiz bir mutsuzluk oluşuyor. Kişi yağlarının çok hızlı eridiğini yakında geriye hiçbir şey kalmayacağını zannediyor.

Ayrıca kök hücre ile zenginleştirsek bile yağların tamamının tutması ve erimemesi mümkün değil. Bunun iki sebebi var. Birincisi bacak derisinin çok gergin olması. Bu baskı yağları eritiyor. İkincisi ise bacak derisi kanlanmasının yüze göre daha az olması. Yüzdeki kuvvetli kanlanma transfer edilen yağları güzelce beslerken bacak derisinde bu kadar kanlanma olmadığı için yağlar daha çok eriyor. Bir de kontrol edilemeyen bir nokta var. Önceden bilinemeyen bir sebepten kimi insanda yağ transferinde yağların büyük çoğunluğu eriyebilir. Ameliyat kararı alırken bu konuyu estetik cerrahınızla ayrıntılı konuşmanızı öneriririm.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Bunun için yağ hücrelerinin rafine edilmesi ve yoğunlaştırılması çok faydalı. Bu işlemin yapılmasında birçok yöntem kullanılıyor. Santrifüj, filtreleme ve süzme gibi farklı sistemler var. Bir makine sisteminin mucize yarattığını düşünmüyorum. Estetik cerrahide hiçbir ameliyat makinelerle yapılmıyor. Üç boyutlu planlama, deri gerginliğinin değerlendirilmesi, yumuşak geçişlerin sağlanması çok önemli faktörler. Bununla birlikte yağ transferinde sabırlı ve ince çalışma da transfer edilen yağların erimesini azaltıyor. Basit bir örnek verelim. Eğer gergin bir deri varsa ve koyduğunuz yağın daha çok eriyeceğini düşünüyorsanız diz içinden daha çok liposuction yaparak estetik uyumu sağlayabilirsiniz. Bacağa yağ transferinde yağların biraz eriyeceğini hesaplayıp biraz fazla yağ hücresi taşımak işin püf noktası.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Öncelikle gerçekçi beklentiler çok önemli. Güzelliği kalınlıkla değerlendirmeyenler, daha ince ayrıntıları görebilenler. Üç boyutlu planlama ile yapılan sabırlı ve ince bir çalışmanın kıymetini bilenler daha çok mutlu oluyor. Çok büyük fark arayanların mutlu olması daha zor.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Önemli bir estetik sorun bu. Bazı kadınlarda ayak bileğinin hemen üzerinde yan tarafta bir kalınlık bulunuyor bu da bacağın ayak bileğine geçişinde estetik görüntüyü bozuyor. Genelde kısa boylu kadınlarda daha çok sorun oluyor. Eğer bu fazlalık yağ dokusundan kaynaklanıyorsa liposuction ile düzeltilebilir. Fazlalığa kas dokusu sebep oluyorsa düzeltmemek bence daha iyi.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Bu benim açımdan tedavisi çok zor bir durum. Eğer fazla yağlanma azaltılmaya çalışılırsa bu sefer içi boşalan deri daha çok sarkacak. Sarkmayı azaltmak için deri fazlalığı almak ise gizlenmesi zor izlere yol açacak. Bu durumlarda benim açımdan dokunmamak en iyisi.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Meme büyütmede olduğu gibi bacak düzeltmede de silikon protezler kullanılabilir. Protezlerin en önemli avantajı kısa süren bir ameliyatla konuyor ve erime gibi bir riskleri yok. Dezavantajları ise protezin yer değiştirmesi, görünmesi ele gelmesi.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31

Çarpık bacak düzeltme fiyatı, bacak estetiği fiyatı yapılacak kullanılacak yönteme göre değişiklik gösterecektir. Yağ transferi yöntemi ile bacağa silikon konması ücretleri farklı olabilir. Burda maliyetleri de hesaba katmak grekir. Bacak estetiği hakkında estetik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.


İçeriğin son güncellenme tarihi: 01.02.2024 09:35:31
Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim