Meme Küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı, göğüs büyütme, göğüs asimetrisi gibi çok sık yapılan ameliyatlardandır. Göğüslerin çok küçük olması gibi büyük olması da sorunlar yaratabilir. Kişi kıyafetleri içinde sağlıklı, güzel ve mutlu hissetmez. İstediği giysiyi giyemez kapatıcı modeller seçer. Sutyeni çıkartmak kişide hayal kırıklığına yol açar. Bunun dışında göğüslerin ağırlığı sırt ve boyun ağrısı, sutyen askılarının omzu kesmesi, göğüs altında kızarıklık problemleri de olabilir. Göğüs küçültme ameliyatı bu sorunları gidermek için yapılır.

Göğüs küçültme ameliyatları meme kanserine yol açmaz. Göğüs küçültme ameliyatı, gerektiğinde göğüs dikleştirme ameliyatı ile birlikte de yapılabilir. Ameliyat uyutmadan sakinleştiricilerle (sedasyon) ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat öncesinde kişinin boyu, omuz ve kalça genişliği, bel kıvrımı hesaplanarak kendi tarzına uygun bir boyut planlanır. Yapılacak küçültme ne kadar fazla ise o kadar kesik yapmak gerekir. Bu kesiler sırasıyla göğüs başı çevresi, göğüs başından aşağıya uzanan dik çizgi, ve meme altı katlantıya yapılır. Son yıllarda geliştirilen teknikle göğüs altına yapılan kesiğe ihtiyaç azalmıştır. Ameliyattan sonra kişi aynı gün eve dönebilir. Bir gün sonra duşunu alabilir. Birkaç gün içinde normal hayatına geri döner. Ağrı az olur. Kendi eriyen dikişler kullanılırsa dikiş almaya gerek kalmaz. Biraz morluk oluşur ve iki haftada iyileşir. Göğüs küçültme ameliyatından hemen sonra ilk başta biraz şişlik olur. Bu şişlikler haftalar içinde azalır. Göğüs küçültmeden sonra tam şeklini alması birkaç ayda tamamlanır.

Meme Küçültme ile ilgili sıkça sorular sorular

Göğüs büyüklüğü hasta için hem sağlık problemi hem de estetik görüntü bozukluğuna yol açar. Genç yaşlarda kaslar güçlüyken rahatça taşınan memeler yaş ilerledikçe sorunlar çıkartır. Genç kadınlar da büyük göğüslerin kendilerini kısıtladığını, kıyafet seçemediklerini fazla ilgi çektiklerini düşünürler. Göğüs küçültme ameliyatı kişiye sağlık ve mutluluk katar.

Tabii ki hayır. Sağlık ve güzellik probleminiz yoksa ameliyat olmanıza hiç gerek yok. Sophia Loren gibi birçok kadına büyük göğüs çok yakışır. Büyük göğüsler aynı zamanda çevremizde anaçlık ve yumuşaklık duygusu yaratır, gizli bir saygı hissi uyandırır. Güzelliğin tek bir şekli yoktur. Siz kendinizi güzel hissettikçe çevrenizde sizi güzel görecektir.

Bu ameliyatlarda kas dokusu kesilmez ve ameliyatta uygulanacak özel yöntemlerle ağrı yok denecek kadar az hale getirilir. Ağrı önlenebilen bir durumdur. Yaşayınca inanacaksınız.

Yaşlandıkça tüm vücudumuzda sarkma olur. Küçültülmüş göğüslerde sarkma daha az meydana gelir.

Eğer yakın zamanda çocuk sahibi olacaksanız ameliyatı ertelemeniz daha iyi olur. Bebeğinizi emzirdikten sonra ne de olsa sarkmalar ve bozulmalar olacaktır. Ameliyat sırasında bu problemlerinizi de düzelttirebilirsiniz. Yakın zaman da çocuk düşünmüyor ve göğüs büyüklüğünüzden şikayetçi iseniz göğüs küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Bu çok önemli bir soru. İlerde süt vermeyi düşünen kişilere farklı teknikler uygulanır. Meme başına açılan süt kanallarını mümkün olduğunca korunur ve kişinin ilerde süt vermesini sağlamaya çalışılır. Bilimsel yayınlar göğüs küçültme ameliyatı olan kadınların da süt verebildiğini gösteriyor. En önemli sorun az da olsa bazı kadınların ameliyat olmasa da doğal olarak süt verememesi. Ne yazık ki bunu önceden gösterecek bir test yoktur.

Hayır bu ameliyatlar meme kanserine yol açmaz. Göğüs küçültme ameliyatı sırasında meme dokusu azaltıldığı için meme kanseri oluşma riskinin de azaldığı düşünülür. Göğüs küçültme ameliyatları öncesi meme kanseri taraması yapılır. Kanser şüphesi olan kişiler genel cerrahlara gönderilir. Uzman radyologlar için daha önce göğüs küçültme ameliyatı olmuş birinde meme kanserini tespit etmek kolaydır.

Göğüs küçültme ameliyatlarında deri fazlalığının alınması gerektiği için daha çok iz kalıyor. Bu izler yeni tekniklerle en aza indirildi. Göğüs küçültme ameliyatı izlerinin boyu ne kadar çok küçültme yapılacaksa o kadar uzuyor. Estetik dikişlerle bu izleri azaltmak mümkün ama yine de kişinin yapısına göre bir miktar iz kalıyor. Bu izler aylar içinde yavaş yavaş soluyor. İz kalması ameliyat öncesi önemli bir kaygı. Birçok kadın göğüs şekli düzeldiği için ameliyat sonrası kalan izlere önem vermiyor.

Meme ucuna giden sinirlerin nereden geçtiği anatomik olarak bellidir. Bu sinirler korunarak meme ucu hissi korunur.

Meme küçültme ameliyatı fiyatı hakkında hastayı görmeden net bir fiyat vermek doğru olmuyor. Bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meme Estetiği Hasta Yorumları

Meme Estetiği hasta yorumu
Hülya Ç.
Merhaba, 26 Haziran tarihinde meme küçültme ameliyatı oldum. Volkan Hoca ile ilgili daha önce olumlu şeyler duymama rağmen yine de korkularım vardı. Özellikle Volkan Hoca’nın sıfır ağrı sözü pek inandırıcı gelmiyordu ancak çok güveniyordum ve o güven duygusu beni çok rahatlatıyordu. Ameliyattan çıktığım gün saat 21:00 de hastaneden ayrılabildim ve gerçekten ağrı kesici bile içmeme gerek kalmadı. Çünkü ameliyat sonrası hiç ağrım olmadı. Volkan hocam haklıymış hiç ağrı olmayacağı konusunda. Bu süreçte hem Volkan hocama hem ekibine çok teşekkür ederim. HARİKASINIZ :)
Damla M.
Ocak 2020’ de meme büyütme ameliyatı oldum. Doktorum Volkan Bey’in yönlendirmesi ve benim isteklerim göz önünde bulundurularak vücuduma en uygun estetiğin hangisi olacağı konusunda orta noktada buluştuk. Ameliyat ve hastane sürecim gerek steril ortam gerekse hemşirelerin ve doktorumun ilgisinden çok memnun kaldım, beklentimi en üst düzeyde karşıladı. Ameliyat sonrası doktorumun da söylediği gibi üç gün ağrım oldu ama sonra bir buçuk haftada ayağa kalktım. Uygulanmış olan meme büyütme tekniğinden çok memnunum. Simetrik, çok doğal ve vücudumda görünen herhangi bir yara izi yok. Kesinlikle doktorum Volkan Bey’i öneriyorum, işinde oldukça profesyonel ve başarılı.

Vlog

Meme Küçültme Operasyonları

Meme Küçültme Operasyonları

Burcu Esmersoy ile Haftasonu programımızda Meme Küçültme ile ilgili merak edilen soruları cevapladım.

Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim