Septum Perforasyonu

Septum Perforasyonu nedir?

Burun orta duvarında oluşan deliklere septal perforasyon denir. Sağlıklı bir insanda burnun içinde, ortasında kemik ve kıkırdak her iki tarafı mukoperikondrium denen burun derisi ile kaplıdır buna burun septumu denir. Bu üç katlı yapı fiziksel, kimyasal ve biyolojik tüm saldırılara karşı vücudumuzun ilk savunma hattında yer alır. Yüksek kan akımı ve esnekliği çok dayanıklı bir yapı olmasını sağlar. Bu üçlü yapının da tamamının zarar görmesi durumlarında sağdan sola delik oluşur. Bu belalı duruma septum perforasyonu denir. Bu delikler kendi kendine kapanmazlar. Kapanmadan da sorunlar bitmez. Bu delikler kapatılırken burnun şekli ve tıkanıklığı da düzeltilmelidir.

Septum Perforasyonu ile ilgili sıkça sorular sorular

Eğer burnunuzda bu sorun varsa en iyi siz bilirsiniz. Nefes alıp verirken ıslık sesi kesilmeyen akıntı, tıkanıklık, baş ağrısı, sert kabuklanma hastanın hayatını çekilmez hale getirir. Septum perforasyonunun en kötü yanı tedavisinin çok zor olmasıdır. Hasta tedavi aradıkça hüsrana kapılır. Haklı olarak hekimlerin çoğu bu durumu tedavi etmek istemezler. Tedavi öneren hekimler de başarı ihtimalinin çok düşük olduğunu dürüstçe hastalarına bildirirler. Hasta çare aramaktan vazgeçer ve duruma katlanmaya çalışır. Sağlıksız yıllar böyle gelip geçer. Burun duvarı deliğinin kapanması hastanın sorunlarının çözülmesinde mihenk taşıdır.

Septum perforasyonunun kalıcı tedavisi; burnun içinde ortadaki dokuların ayrılıp yaprak gibi kaldırılarak ayrılması ile başlar. Delik etrafındaki dokular tamamen korunmalıdır. Aslında görünen delik buz dağının görünen yüzüdür ve bu dokuları ayırmak çok tecrübe, dikkat ve el becerisi gerektirir. Zaten ince olan dokular ikiye ayrıldıkça ameliyat daha da zor hale gelir. Başarı ile ayrılan dokular kesinlikle doğrudan dikişle kapatılamaz. Gergin atılmaya çalışılan her dikiş parçalanmaya yol açar. Ayrılan dokular biz Estetik Plastik Cerrahların vücudun diğer yerlerinde de kullandığımız, doku kaydırma yöntemleri (flep olarak adlandırılır) ile birbiri üzerine kruvaze ceket gibi kapatılır. Kapama sırasında iğne deliği kadar açıklık kalırsa sonuç başarısız olur.

Burun ameliyatları hayatımın bitmeyen aşkıdır. En zorunu yapmaktan müthiş bir heyecan duyuyorum. Yıllar içinde estetik görünüm ve tıkanıklıklık sorunları ile gelen birçok hastaya giderek daha başarılı ameliyatlar yaptım. Burun hızla değişen sorunlarını tekrar yaratan bir organdır. “Yapılabilecek en iyisini yapmak” rüyalarıma giren, kendimi adadığım bir yolculuk oldu. Kendime güvenim arttıkça, sonuçlarım istediğim noktalara ulaştıkça mutlu oldum. Yedi yıl kadar önce estetik ve fonksiyonel tüm sonuçlara garanti vermeye başladım. Bu garanti hastalarımla bağımı çok güçlendirdi.
 
Septum perforasyonu tedavisi benim için tüm burun ameliyatlarının en üst noktasıdır. Birçok meslektaşımın da bana katılacağına eminim. Yıllardır bir tek bu konuda kendime tam güvenemiyordum. Bu güçlüğü yenmek bende karşı konulmaz bir hedefe dönüştü. Hastalığa karşı, doğayla el ele mücadele varoluş sebebimdir. Son yıllarda yaptığım septum perforasyonu hastalarının tamamında başarıya ulaşınca, elimi taşın altına tam koymaya karar verdim. Bu tedavide eğer başarısız olursam tüm aldığım ücreti geri ödemeye karar verdim.
 
Böyle bir garantiyi, ahlaki ve hukuki açıdan vermek zorunda değildim. Hiçbir hekim tedaviyi doğru yaptıktan sonra sonuca garanti vermek zorunda değildir. Bununla birlikte zor ekonomik şartları olan bir ülkede yaşadığımızı düşünüyorum. Eğer yapabiliyorsam hastaların çıkacak istenmeyen sonuçlarında yalnız hekim olarak değil, ekonomik olarak da yanlarında olmanın bana daha çok yakıştığına inanıyorum.

Mutlaka düzeltilmelidir. Bu hastalarda büyük çoğunluğunda nefes darlığı ve şekil bozukluğu da görülür. Aynı seansta tüm problemler tedavi edilmelidir.

Burun duvarının her üç katına da aynı anda zarar veren herşey burunda delinmelere sebep olabilir.
 
En önemli sebebi travmadır. Benim tedavi ettiğim hastalarda en sık sebebin önceden geçirilmiş burun ameliyatları olduğunu görüyorum. Estetik yada fonksiyonel burun ameliyatlarının yaklaşık %1’de delinme oluşur. Hiçbir hekimin hastasına bilerek, isteyerek zarar vermeyeceğini unutmamak gerekir. Burun ameliyatları zordur ve hatalar olur. Hastalar kendi hekimlerinin bu delinmeleri tedavi etmek istememelerini anlayışla karşılamalıdır. İkinci ameliyatta herşey daha kötüye gidebilir ve hekimler hastalarına zarar vermek istemezler.
 
Anlaşılması gereken en önemli şey burun duvar deliklerini tedavi eden hekimler olduğudur.  Ben bu deliklerin kesinlikle kapatılabileceğine inanıyorum. Bu sebepler kapatamazsam tüm ücreti geri ödemeye niyetliyim.
 
Geçirilmiş ameliyatlar dışında; burundan tüp takılması, burun kırıkları, yırtılmaları, yabancı cisimler, kan toplanmaları, sürekli burun karıştırma diğer travmatik sebeplerdir. Tüberküloz, burun apsesi, burun mantar enfeksiyonları, sifilis burun duvar deliğine yol açan enfeksiyöz sebeplerdir. Kokain kullanımı, burna sıkılan steroidler ve diğer ilaçlar, cam tozu burnu delen kimyasal sebeplerdir. Nadir olan diğer sebeplerse kanserlerdir.
Öncelikle hastalığınızın kim ne derse desin tedavi edilebileceğini bilin. Görüştüğünüz ve burun duvar deliklerinin tedavisini yapamam diyen hekimleri dürüstlüğünden dolayı takdir edip arayışa devam edin. Burun ameliyatlarında estetiğe, tıkanıklığa uzun zamandır tam garanti veriyordum. Artık perforasyona da aynı garantiyi veriyorum. Hekiminizle görüşmenizde size özel riskleri ve tedavi başarı beklentisini size anlatacaktır.
 
Devam eden kokain kullanımı, psikiyatrik burun karıştırma hastalıkları, devam eden kanserler, enflamatuar sebepleri tedavi edemiyorum.

Burun Estetiği Hasta Yorumları

Burun Estetiği hasta yorumu
Nuray S.
Burun ameliyatı oldum. Sonuçtan çok memnunum.
Begüm E.
Herkese merhaba,
Bu benim hayatımda yapmıs oldugum ilk yorum.Volkan Beyi bir arkadasım vasıtasıyla tanımış oldum ve iykide tanımıs oldum basarısız gecen bir burun ameliyatında pskolojim tamamen bozuldu burnumun ve pskolojimin düzelebilmesi için Volkan Beye basvurdum.Volkan Bey inanılmaz kibar ve işini tam anlamıyla profesyonelce yapan bir hekim. benim tekrar tekrar sordugum sorulara aynı sabır ve incelikle tekrar tekrar yılmadan cevap verdi. Benim tedavim için dolgu ve ameliyatın nasıl olucagını en ince ayrıntısına kadar anlatıp photoshop programıyla görsellerini gösterdi. Ameliyatın daha iyi sonuc vericeğini söylemesine rağmen dolguylada yeterli tatmine ulasıcagımı belirtip bu işin para için olmadıgını kişinin beklentisiyle bağlantılı oldugunu bana kanıtladı. Volkan Bey benim burnumdaki
*gaga burun sendromunu
*fazla kısaltımış burun deforminitesini
*Dar burun sendromunu
*Ters v deforminitesini
sadece dolguyla düzelti. Ayrıca NEFES PROBLEMİMİ BİLE DOLGUYLA düzelti.Ve yapmıs oldugu photoshopdan bile daha güzel bir burun yaptı.Bu kadar uzun yazdıgım için herkesden özür dilerim fakat insan kendi basına gelmeyince inanın bilmiyor ben üzüldüğüm dönemde her gün milyonlarca literatür arastıyordum o yüzden benim durumumda olan biri varsa içtenliğime güvenip gönül rahatlığıyla kendini Volkan Beyin yeteneğine ve güzelik anlayısına emanet edebilir. Başarız gecen ameliyattan önceki kendi benliğime benziyip güzelleştiğim doğal bir burnum oldu.Kendisine burdan sonsuz teşekkür ederim. İyki sizsiniz. Tekrar görüşmek üzere...
Dr. Volkan Tayfur - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
WhatsApp İletişim